تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

طب مکمل و جايگزين در مراقبتهاي پرستاري در منزل – مطالعه مروري

   

  سيد ناصر لطفي فاطمي- دانشجوي دکتري تخصصي پرستاري

  مقدمه: در طي ساليان اخير علاقمندي به استفاده از طب مکمل و جایگزین در بسياري از محافل پرستاري و نشریات پزشکی با نگاه به انجام اين درمانها در  مراقبتهاي درمنزل رو به افزايش بوده است. حال که با چاپ روزافزون مقالات طب مکمل و جايگزين در مراقبتهاي در منزل روبرو هستيم، نياز به انجام مطالعات جامع به منظور خلاصه سازي شواهد موجود ، ارزيابي سطح شواهد و ارئه پيشنهاد براي درمانها و مطالعات آينده ضروري به نظر ميرسد.

  روش کار: به منظور شناسايي مقالات مرتبط يک جستجوي وسيع در بانکهاي اطلاعاتي کوکران، پابمد (PubMed  ) و وبگاه موسسه اطلاعات علمي(  ISI Web of Knowledge ) انجام شد. سطح شواهد توسط معيار جداد مورد ارزيابي قرار گرفت.

  نتايج: 23 مقاله شرايط مطالعه را احراز کردند. بر اساس شواهد موجود ما ميتوانيم اين استنتاج را داشته باشيم که ريلاکسيشن، بادکش درماني، مداخلات روانشناختي، موسيقي درماني، طب سوزني به همراه دارودرماني، طب گياهي، رفلکسولوژي (بازتاب درماني)، تحريک الکتريکي عصبي پوست، چي کونگ، ماساژ درماني، ريکي، هومئوپاتي وهنرهاي خلاقانه ميتواند در مراقبتهاي در منزل اثرات سودمندي داشته باشد. هيچ شواهدي مبني بر سودمندي استفاده از تحريک الکتريکي عصبي پوست و طب سوزني به تنهايي در مراقبت در منزل يافت نشد. در عين حال سطح شواهد به علت خطر تورش و کم بودن اندازه نمونه ها براي چنين مداخلاتي در مطالعات اوليه پايين و متوسط بود.

  نتيجه گيري: طب مکمل و جایگزین ممکن است برای پرستاری در منزل مفيد باشد ، اما سطح پايين و متوسط  شواهد در مطالعات موجود ، نيازمند مطالعات کنترل شده تصادفي در آينده با نمونه هاي بزرگتر است تا سودمندي اين مداخلات را در مراقبتهاي در منزل تاييد نمايد.

  کلمات کليدي: پرستاري- مراقبت در منزل – طب مکمل و جايگزين


  این مطلب تا کنون 93 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : منزل ,شواهد ,مطالعات ,مراقبتهاي ,مکمل ,پرستاري ,الکتريکي عصبي ,تحريک الکتريکي ,شواهد موجود ,
  طب مکمل و جايگزين در مراقبتهاي پرستاري در منزل – مطالعه مروري

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 29 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر