تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

تحولات پرستاري ايران در خلال جنگهاي جهاني اول و دوم - يک مطالعه تاريخي

  Nursing developments in Iran during I & II World Wars: a historical study

  دکتر عباس حیدری1، سید ناصر لطفی فاطمی*2

  1-      دانشيار، گروه داخلي-جراحي، دانشکده پرستاري و مامايي، دانشگاه علوم پزشکي مشهد، مشهد، ايران.

  2-      دانشجوي دکتراي پرستاري، دانشکده پرستاري و مامايي، دانشگاه علوم پزشکي مشهد، مشهد، ايران.

  آدرس اصل مقاله:

  http://jnms.mazums.ac.ir/browse.php?a_code=A-10-372-1&sid=1&slc_lang=en

  مقدمه:

  نياز هر جامعه رو به رشد، رويکرد تاريخي به گذشته است. هر پژوهشگري در هر رشته­اي از علوم ناگزير از پاسخدهي به بخشي از گذشته تاريخي است، که با حرفه او در ارتباط است (1). تاريخ عبارت از کنشهاي انساني در يک مقطع تاريخي است. کنشهايي که اکنون اگرچه گذشته­اند، ولي در زمان حال انجام گرفته بودند، و افزون بر اين، آن کنشهاي گذشته رو به آينده داشتند. درست همانطور که کنشهاي امروز ما چنين هستند (2). تاریخ نگاری شامل تکنیکها، اصول و نظریه­های مربوط به موضوعات تاریخی است (3). آگاهي تاريخي به ما کمک ميکند تا دنياي کنوني را بهتر بشناسيم، و سبب و چگونگي بروز يک انديشه و يا ايده و دگرگوني ناشي از آن را در ظرف زماني و مکاني دريابيم. علاوه بر اين تاثير عوامل سياسي، اقتصادي و فرهنگي در پيدايش آن انديشه يا جريان را در برش زماني مورد نظر ارزيابي کنيم (4).

  پرستاري نيز از اين قاعده مستثني نبوده و ابعاد علمی و هنری آن مي­تواند از طریق تاریخ پرستاری  آشکار و مشخص گردد (3). از طرفی تاريخ تحولات پرستاري با تاريخ جنگها درآميخته بوده، و مخاصمات نظامي، نقطه عطفي در تاريخ پرستاري دنيا محسوب ميشوند. تاریخ پرستاري نشان می­دهد همواره نسل جدیدی از پرستاران در جنگهای بزرگ بوجود ­آمده­اند (5-8). پرستاري نوين ايران در طي يک قرن گذشته و تقریبا همزمان با شروع مخاصمات نظامی در منطقه آغاز و با گذر از فراز و نشيب­هاي فراوان و در کشاکش تغييرات اجتماعي توانسته خود را به عنوان يک ديسيپلين به جامعه علمي کشور بقبولاند. در بسياري از منابع موجود سرآغاز  پرستاري نوين در ايران را تاسيس يک آموزشگاه پرستاري در اروميه توسط يک گروه ميسيونر مذهبي در سال 1294 شمسي قلمداد کرده­اند(9-11). هدف اصلی اين مطالعه بررسي سير رشد پرستاري نوين در ايران همراه با بررسي عوامل ظهور آن در خلال جنگهاي جهاني اول و دوم در مسير اين توسعه است. اين مقاله در پي پاسخ به این سئوالات است که چه عواملی در ابتداي قرن بيستم بر گسترش پرستاري نوين در ايران تاثیرگذار بوده است؟ آيا واقعا پرستاري نوين آنچنان که عنوان مي­شود از اروميه آغاز گرديده است ؟ آیا از نظر تاریخی بین شروع پرستاری نوین و آغاز پرستاری آکادمیک در ایران می­توان تفاوتی قائل شد؟ چرا قبل از تاسیس آموزشگاه پرستاری در پایتخت این آموزشگاهها در شهرهایی مانند ارومیه، رشت و کرمانشاه افتتاح شدند؟ و پس از حدود 20 سال پایتخت اولین آموزشگاه پرستاری را تاسیس نمود؟ شهرهای فوق دارای چه ویژگیهای خاصی بودند که قبل از تهران این آموزشگاه­ها در آنها شروع به فعالیت نمودند؟ چه کساني در گسترش پرستاري ايران نقش داشتند؟ به عبارتی این مقاله در پی آن است که به عمق وقایعی که سبب شروع پرستاری نوین و پرستاری اکادمیک در ایران شد پی ببرد و ضمن مشخص کردن نقاط مبهم تاریخ پرستاری اهمیت آنها را در رخ دادن تغییرات بعدی حرفه پرستاری بررسی کند.

  بقیه مطلب را در ادامه مطالعه فرمایید


  این مطلب تا کنون 49 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : پرستاري ,پرستاری ,تاريخي ,نوين ,تاریخ ,تاريخ ,پرستاري نوين ,جنگهاي جهاني ,خلال جنگهاي ,گسترش پرستاري ,پرستاری نوین ,خلال جنگهاي جهاني ,مشهد، مش ,
  تحولات پرستاري ايران در خلال جنگهاي جهاني اول و دوم - يک مطالعه تاريخي

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 29 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر